התקף חרדה והפרעת חרדה- טיפול אונליין לישראלים בחו"ל

התקף חרדה (הנקרא גם התקף פאניקה) הינו תופעה נפוצה המופיעה אצל מחצית מבני האדם

בעולם (50%) לפחות פעם אחת במהלך חייהם.

 

במהלכו של התקף פאניקה עלולים לחוש פחד גדול או חרדה עזה שעל פי רוב מלווה בתסמינים פיזיים נוספים
כגון: דפיקות לב מהירות, נשימה מואצת, תחושת עלפון, סחרחורות, מחנק ועוד.  

חלקם של התסמינים עלול להפחיד מאוד ולגרום לתחושה שגוייה אך מוחשית שהנכם נמצאים בסכנת חיים כגון התקף לב, התמוטטות או שאתם על סף שיגעון.

משך ההתקף נע בין מספר דקות בודדות לשעות או אפילו ימים, אך מרבית ההתקפים המדווחים הינם בני מספר דקות בודדות.  להתקף החרדה אין סיבות ברורות או גורמים וודאיים לכן גם קשה לצפות אותו או להימנע ממנו.

אם הנכם כאן בעקבות התקף חרדה שפקד אתכם או את יקיריכם הדבר הכי טוב שתוכלו לעשות הוא בתור  דבר ראשון ללמד את עצמכם על מהותם של התקפי החרדה.

האם יש טיפול לחרדה​

נתחיל מהסוף, להתקפי חרדה והפרעת חרדה יש טיפול מצוין בעל אחוזי הצלחה גבוהים מאוד.
הטיפול המוצלח ביותר מבחינת הידע המחקרי כיום הינו טיפול CBT (טיפול התנהגותי קוגניטיבי) טיפול זה ניתן לקבל אצל כל מטפל פסיכותרפי מוסמך. בנוסף ישנו טיפול תרופתי נגד חרדה שניתן לשלבו בנוסף לטיפול הפסיכולוגי, אך בכל מקרה לא מומלץ לפנות לטיפול תרופתי בלבד.

השלב הראשון לאחר התקף הוא להיבדק על ידי רופא על מנת לשלול את התסמינים הפיזיולוגיים אשר נחוו בזמן התקף. לאחר שנשללו התסמינים על פי רוב תופנו לקבלת טיפול פסיכולוגי .

 מהו ההבדל בין התקף חרדה להפרעת חרדה

התקף חרדה (התקף פאניקה) הוא למעשה הפעלה שגוייה ובלתי רצונית של אחד ממנגנוני ההגנה האוטומטיים שמוטמעים בנו.

מנגנון קדום זה שהתפתח במהלך האבולוציה ונועד להגן על האדם בעת סכנה משדר לגוף רצף של פקודות חרום במה שנקרא מצב Fight or Flight בו האדם צריך או לנוס או להילחם על חייו. בעוד פקודות גוף אלו יכולות לסייע לאדם בשעת סכנה, כאשר הן מופעלות בשוגג במצב רגיל הן גורמות להתקף חרדה בו אנו חווים את התסמינים הפיזיולוגיים של המנגנון כגון דפיקות לב מהירות, נשימות מואצות, זעה ועוד. לכל אחד מתסמינים אלו יש היגיון הישרדותי, לדוגמא דפיקות לב מואצות מזרימות דם לשרירים כך שהאדם יוכל לברוח, נשימות מואצות מספקות חמצן אשר חיוני לתפקוד השרירים במצב לחימה וכדומה. חשוב לציין שלמנגנון זה כמו לאינסטינקטים אחרים יש מצב הפעלה בודד בלבד, ON וברגע שהוא מופעל אין אפשרות לכבותו, אלא לחכות לאדרנלין שהוזרם לגוף עד שיתחיל להתפרק ומערכות הגוף יחזרו לתפקוד רגיל.  
בעוד שהתקף חרדה הוא בסך הכל הפעלה שגוייה (אזעקת שווא) של מנגנון חיוני,

הפרעת חרדה הינה תולדה של רציונליזציה שגויה של התקפי החרדה. 

מה היא הפרעת חרדה

הפרעת חרדה מתרחשת כאשר אנו מסבירים לעצמנו את הסיבות השגויות לכך שלקינו בהתקף החרדה. לדוגמא: קיבלתי התקף חרדה בעודי בחוף הים ולכן לא אתקרב לים יותר כיוון שיתכן ואטבע בזמן ההתקף. רציונליזציה מסוג זה אשר תמנע מאיתנו בעתיד להתקרב לחוף הים או אפילו למסעדות שעל קו הים היא כבר הפרעת חרדה. הבעיה עם הפרעת חרדה היא שלאחר שהפעלנו את ההיגיון השגוי ביחס לנסיבות התקף החרדה אנו יוצרים מעגל בלתי חדיר שבו אנו מצד אחד קשובים יתר על המידה לתסמיני הגוף מתוך חשש לפתח התקף חרדה ומצד שני מפתחים התנהגות מניעתית על מנת לא לפגוש את "חוף הים" כך שלא נחווה התקף חרדה. לדוגמא אולי אפילו נמנע מלשמוע את צליל המים הזורמים בברז הביתי על מנת להימנע מהתקף. התנהגות מניעתית זו יכולה לפגוע בצורה משמעותית בחיינו, דוגמאות נוספות: עם אחד התסמינים שזיהינו כגורם להתקף חרדה הוא דופק מואץ יתכן ונימנע מקיום של כל פעילות גופנית, או עם אחד התסמינים שפירשנו כגורם להתקף הוא תחושת מחנק נמנע ממקומות סגורים, מעליות וכדומה. באופן כללי מי שחווה מעל 3-4 התקפי חרדה בחודש יוגדר כבעל הפרעת חרדה.

כיצד מרגיעים התקף חרדה

אין דרך אחת או שיטה "בדוקה" שעובדת על כולם. באופן כללי רצוי לעבוד על הסדרת הנשימה ולשם כך מומלץ לתרגל שיטות להסדרת הנשימות כגון יוגה או מדיטציה. בנוסף רצוי לנסות להסיח את הדעת, למשל למנות לאחור או לומר בקול רם את הדברים שאתם רואים סביבכם. שיטה זו מטרתה להוביל אתכם אל המציאות "האמיתית" שסביבכם ולנתק אתכם מכדור השלג המתעצם בזמן ההתקף. פעולות מסוג זה אשר התאמנתם עליהם מראש יכולות להקל במידה ניכרת על ההתקף, ולהזכיר לכם שמדובר באפיזודה חולפת בלבד. למרות שקל לכתוב דברים אלו, בזמן התקף כמובן קשה להתעלם מתחושות הגוף. 

מהם הגורמים להתקף חרדה

מצד אחד איננו יודעים מה הם הגורמים המדויקים שגורמים להתקף חרדה, אך מצד שני אנו רואים מצבים וגורמים מסוימים שמעלים את הסבירות לחוות התקף. בין הגורמים: לחץ, שימוש מוגבר בסמים ואלכהול, נפילת סוכר, עונות השנה (לדוגמא ישנה עליה ניכרת בחודש דצמבר בהתקפי חרדה) ועוד גורמים אחרים.  

אז מה עושים וכיצד מטפלים בחרדה כשאנחנו נמצאים בחוץ לארץ

הגעתם עד לכאן, זה אומר שאתם בדרך הנכונה,
כפי שראיתם השילוב של הבנת החרדה בתוספת טיפול פסיכותרפי הם יעלים מאוד.
טיפול בחרדה לישראלים שנמצאים רחוק מהבית בחוץ לארץ יכול להיחשב כמשימה לא קלה. אך יחד עם זאת חשוב לזכור שהטכנולוגיה היום מאפשרת טיפול מעולה בכף ידכם. טיפול בחרדה אונליין דרך הסקייפ או טיפול בחרדה דרך שיחת טלפון הינו יעיל ביותר, באותה מידה של טיפול פנים אל פנים באותו החדר. למטפל יש אפשרות להגיע עם המטופל לסיבות יותר עמוקות שגורמות להתקפים אלו וללמדו מיומנויות אשר יקנו לו שליטה בהתקפים.

 אם ברצונכם לקבוע פגישה, אנא כתבו לי ונתאם זמן שהוא טוב עבורכם.
 

 

צרו קשר