התמודדות עם פחד וחרדה בתקופת נגיף הקורונה

הטיפול המקוון / טלפוני
מיועד לישראלים באשר הם בארץ ובחו"ל

נגיף הקורונה התפרץ אל שגרת חיינו ומעורר אצל רבים מאיתנו תחושות של מתח וחרדה.
במצב מורכב זה שבו דומה שחוסר הוודאות שולט בכל, מה כן ניתן לעשות על ידינו על מנת להתמודד עם הפחדים והחרדה מצד אחד ומצד שני להמשיך לתפקד ולשמור על בריאותנו הנפשית בתקופה מאתגרת זו.

 

למרות הדעות החלוקות בקשר לסכנת הנגיף לאוכלוסייה הכללית. דבר אחד ברור. נגיף הקורונה הפך להיות בעיה גלובלית חסרת תקדים. אורח חיינו כפי שידענו עד עתה השתנה מהקצה אל הקצה באופן שהאנושות המודרנית לא הכירה עד עתה.

בבת אחת נדרשנו לתפקד בתנאים חדשים תוך צמצום מרחב המחייה והחופש לו היינו רגילים כשמעלינו מרחפת אי וודאות כללית. במצב זה אין פלא כי מתח וחרדה מפני ההשלכות הופכים להיות שכיחים יותר ותופסים מקום מרכזי בתחושתנו היומית.

כיצד מתמודדים עם חרדת הקורונה והאם ניתן להקל על התחושות

 

לפני שנמשיך חשוב לציין. כי במידה וההצעות בהמשך להתמודדות עם חרדה אינן מספיקות להקלה על תחושתכם. ואתם מרגישים שהחרדה פוגעת ביכולת התפקוד היומית שלכם ועוצמתה גדולה מידי עבורכם. מומלץ לקבל טיפול מקצועי. טיפול CBT הוא הטיפול המומלץ ביותר כיום להתמודדות עם חרדה, הוא יעיל מאוד ועוזר למיליוני אנשים להתמודד עם פחד וחרדה. ניתן למצוא מטפלים רבים העוסקים בטיפול בחרדה והאפקטיביות של טיפול "אונליין" גם מניסיוני הרב יעילה ביותר. במידה ותרצו תוכלו ליצור עמי קשר לבירור אודות טיפול מקוון באמצעות הטלפון /סקייפ.

 

 

מדוע אנחנו מפחדים מקורונה:


באופן כללי פחד וחרדה נובעים מתחושה של העידר שליטה וחוסר אונים . למרות שבחיי היום יום אנו עושים דברים רבים שיש בהם סיכון אמיתי כמו לדוגמא נהיגה, אנו לא חשים בחרדה בעוצמה רבה כיוון שאנו אומרים לעצמנו שלנהוג היא פעולה אשר בשליטתנו, למרות שדבר זה אינו נכון הוא מאפשר לנו לקיים שגרת חיים ללא פחד או שגרה עם פחד מופחת.  

 

הקורונה הינו נגיף חדש המעורר אצל מרביתנו תחושת פחד עזה הנובעת מחוסר השליטה והאי וודאות לגבי אופן פעולת הנגיף ותוצאות התחלואה שהוא עלול לגרום. בנוסף לכך שהנגיף אינו נראה, דומה שכל המערכת מסביבנו נמצאת כרגע באי וודאות לגבי המצב הנוכחי. תחושות אלו של חוסר שליטה ואי וודאות הינם הגורמים העיקריים לחרדה ופחד.

 

אז מה עושים וכיצד כן מתמודדים עם הפחד מקורונה

 

 

הפעולה הראשונה המומלצת: להפעיל את ההיגיון והמחשבה
דבר ראשון חשוב להבין מהי חרדה (ניתן לקרוא בלחיצה על הקישור) השלב הבא הוא להגביר את הידע בנושא הקורונה תוך שימוש ביכולות החשיבה וההיגיון הבריא שלנו. בשלב זה מומלץ לקרוא ולצרוך נתונים רק מגופים מוסמכים ולהפסיק מלצרוך נתונים מהרשתות החברתיות שמלאות בנתונים שגויים ומפחידים.

לדוגמא מארגון הבריאות העולמי או ממשרד הבריאות . לאחר שנלמד את הנתונים האמיתיים נראה שבמידה ואנו מתמגנים על פי ההמלצות הסיכוי שלנו לחלות הוא יחסית נמוך, וגם במידה ונחלה עדיין הסיכוי לחלות באופן קשה הינו יותר נמוך מהסיכוי לעבור את המחלה ללא פגע. דבר נוסף מומלץ להפחית את הצפייה בחדשות והקריאה בעיתונים. לתקשורת יש אינטרס נוסף מעבר לאינטרס הטהור של העברת ידע והוא "רייטינג". התקשורת נאלצת בכל רגע לחדש את עצמה והיא עושה זאת על ידי יצירה אינסופית של תכנים המושכים את הקורא. במידה ואתם חשים בחרדה מומלץ לקחת פסק זמן של כמה ימים מהחדשות. ולצרוך את הנתונים שלכם רק מהאתרים שציינו מעלה. דבר זה יסנן את הממד הסנסציוני מהמשבר ויקל מאוד על תחושתכם. אל דאגה תמיד תוכלו לחזור.

 

ולמרות זאת חשוב לדעת שלא לכולם מתאים לדעת ולקרוא יותר, באופן כללי שווה לפעול על פי ההיגיון הבריא. היו קשובים לעצמכם. במידה ואתם מרגישים שזה לא מתאים. עצרו. וזכרו. טיפול CBT הינו הדרך היעילה ביותר להתמודד עם חרדה.


הפעולה השנייה המומלצת:  הבנת חוסר האונים וקבלתו לחיינו
נכון לעכשיו מעבר להתמגנות ושמירה על הכללים המומלצים על ידי גורמי הבריאות אין באמת משהו נוסף שתוכלו לעשות על מנת להתמודד עם נגיף הקורונה. העולם המדעי עוסק במרץ במציאת פתרון, וכל שנשאר לנו הוא להתמודד . כיוון שחדרה מתבטאת פעמים רבות בסימפטומים פיזיים. נסו לקחת פסק זמן, כבו את הטלוויזיה ומצאו לעצמכם פינה שקטה בבית. שבו בשקט או שכבו על הגב. ונשמו עמוק. תנו לתחושות המפחידות שאתם חשים להיות, היו קשובים לתחושות הגוף ותבחנו אותם לעומק.  המשיכו לנשום ולהתרכז בנשימה ובתחושות החרדה. לעיתים הניסיון שלנו להדחיק את המחשבות המאיימות עלינו רק עושה יותר נזק. מדיטציות ושיטות הרפיה הן דרך נהדרת להירגע.

 

הפעולה השלישית המומלצת:  לחיות ולפעול  במה שכן בשליטתנו

במידה ואינכם מדענים או רופאים ואין לכם כרגע איך לתרום להחלמת העולם שמסביב מה שכן יש ביכולתכם לעשות הוא לדאוג לסביבתכם המיידית, לביתכם, למשפחתכם.
הסביבה הביתית שלכם היא בשליטתכם, משבר זה הוא הזדמנות מצוינת להתבונן בסביבתכם הביתית, להתחיל פרויקטים שמזמן רציתם ולא עשיתם, לנקות דברים שהזנחתם, להתמקד בקשרים משפחתיים, לקרוא, להקשיב למוזיקה, לנצל את ההפוגה מהשגרה המאומצת לדברים בסביבתכם שכן ביכולתכם לשלוט בהם. העיסוק בדברים הללו ואחרים בתחום הבית הוא בעל תכונות ריפוי אדירות. קחו המון נשימות עמוקות,  שמרו על תזונה בריאה, על כושר גופני. עשו מה שכן ביכולתכם לשלוט בו על מנת להביא לעצמכם בריאות.

 

 

ולסיכום

היו סלחניים כלפי עצמכם, אתם בסך הכל בסדר ומפחדים כמו שכולם מסביב מפחדים. אולי טיפה יותר ואולי טיפה פחות. התחושות שאתם חשים הינם נורמאליות לחלוטין. המצב הזה הוא מצב מפחיד. במידה ואתם מרגישים שאתם זקוקים לליווי אפילו קצר מועד
תמיד אשמח לעזור ולהושיט יד .

צרו קשר ויחד נמצא את הדרך לצאת ממצב זה מחוזקים יותר עם כוחות מחודשים לעתיד.

 

צרו קשר