דיכאון קליני - דיכאון רילוקיישן

דכדוך זמני או דיכאון

דיכאון לאחר מעבר לארץ אחרת הוא תופעת לואי מוכרת מאוד לישראלים רבים החיים מחוץ לארץ. אפילו החזקים והאמיצים שבינכם אינם חסינים בפני ציפורניה הלופתות של המפלצת השקטה. למזלנו אנו חיים בתקופה שבה הדיכאון מוכר לרבים, אין צורך להתבייש בו או להתמודד עמו לבד, וקל למצוא טיפול עבורו שיעזור לכם להתמודד ואף להפיגו.

על מנת לקרוא עוד על הדיכאון המכונה בהגדרתו המקצועית (דיכאון קליני, דיכאון מז'ורי) למעבר לוויקיפדיה. בקצרה: הדיכאון הינו הפרעה המתאפיינת במצב רוח ירוד אשר אליו מתווספים תחושות של אובדן עניין והנאה, הערכה עצמית ירודה, הפרעות שינה ואכילה, מחשבות פסימיות ותחושות של ריקנות. חשוב לזכור שלא כל אחד חווה דיכאון בצורה דומה.

בהמשך תמצאו מדריך אשר יעזור לכם לקבוע האם הנכם סובלים מדיכאון. ישנם דיכאונות קלים כגון דכדוך, שניתן להתמודד עמם לבד (למרות שאוזן קשבת בין אם היא מקצועית או של חבר/ה תמיד מומלצת) וישנם סוגי דיכאון שרצוי מאוד לטפל בהם באופן מקצועי.

סימפטומים לדיכאון רילוקיישן

סיפרו כמה מהמשפטים הבאים עונים על תחושות אותם הנכם חווים.
 

 • איבוד עניין או הנאה בפעילות יומיומית (גם בפעילות שבעבר הייתם מפיקים ממנה הנאה)

 • שינויים קיצוניים בהרגלי האכילה. אכילת יתר / או ירידה במשקל

 • הפרעות שינה: קושי בשינה ויקיצה מוקדמת / או עודף בשינה

 • עייפות מתמשכת וחוסר אנרגיה

 • קשיים בריכוז או בקבלה של החלטות

 • תחושה שאתם חסרי ערך או תחושות אשמה

 • עצבנות- אתם מתרגזים בקלות יתרה (גם מדברים קטנים)

 • צריכה מוגברת של אלכוהול או סמים

 • צפייה מוגזמת בטלוויזיה או במחשב במדיה החברתית

 • חוסר כוח או רצון לצאת מהבית

 • חוסר עניין במעורבות חברתית או בפגישת אנשים חדשים

 • חוסר עניין בסקס

 • מחשבות אובדניות

כיצד מתמודדים עם דיכאון

 

במידה וספרתם מתחת לחמש משפטים הנוגעים אליכם- יתכן שתוכלו להתמודד עם הדיכאון בעצמכם בעזרת הטיפים הבאים. אך במידה ו לפחות 5 או יותר משפטים רלוונטיים אליכם, ותחושות אלו ליוו אתכם לתקופה של מעל לשבועיים רצופים, יש לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

במידה ואתם נופלים איפה שהוא באמצע, כנראה הנכם סובלים מדכדוך זמני או קשיי מעבר, תמצאו כאן כמה טיפים שיעזרו לכם להתמודד יותר טוב ולחזור לעצמכם ולתחושה טובה יותר.

הזיזו את הגוף

מחקרים רבים  הוכיחו כי פעילות גופנית על בסיס יומי הינה יעליה באותה מידה כתרופות נוגדות דיכאון. אך למרות זאת, כיוון שאחד התופעות בדיכאון הינן חוסר עניין בלצאת או בפעילות, הדרך המומלצת הינה להתחיל בצעדים קטנים.  נסו לצאת מהבית 3 פעמים במשך היום לסיבוב קצר של 5 דקות. ככל שתתחילו לזוז תגלו להפתעתכם שיותר בא לכם להמשיך.

הישארו מחוברים עם הסובבים אתכם

המעבר לחוץ לארץ והשארת החברים והמשפחה רחוק מאחור גורמים בדרך כלל לתחושה של בידוד. פעמים רבות דיכאון רילוקיישן לאחר מעבר לארץ אחרת נגרם פשוט כיוון שאיבדתם את מעגל התמיכה שלו הייתם רגילים בישראל. דרך מצוינת להפחית את תחושת הבדידות היא לפגוש אנשים ולייצר לעצמכם מעגל תומך. תתפלאו עד כמה אנשים אחרים כמהים לשיחה. נסו לדבר עם השכנים החדשים שלכם, או אפילו סתם משיחה אקראית עם הורים אחרים בבית הספר או אפילו בספסל בפארק. כמו כן אל תחששו להתקשר לחברים ומשפחה בארץ. למרות שאתם בתקופה קשה הם ישמחו לשמוע מכם.

 

חשפו את עצמכם לחוויות חדשות

תחושות הבדידות והדיכאון יכולות לגרום לחייכם להרגיש נטולי גוון ומונוטוניים. אחת הדרכים הטובות להתגבר על דיכאון הרילוקיישן היא ליצור לעצמכם חוויות חדשות ואולי אפילו מרגשות. מוזיקה חיה, מסלולי הליכה בטבע, מוזיאונים, מסעדות חדשות, חוגים, ותחביבים יגרמו לכם להרגיש טוב מחדש. נכון, לא שכחתי, חלק מהבעיה היא שכרגע קשה לכם לצאת אפילו מהבית, לכן גם כאן, התחילו בקטן. אולי יציאה אחת מהבית, אפילו פעם בחודש ותראו איך זה מרגיש מכאן.

נצלו את ההזדמנות

ישראלים רבים העוברים לחול מוצאים את עצמם לפתע במצב של ריקנות, לא תמיד קל למצוא עבודה או לקבל אישורי עבודה. ולפתע אתם מוצאים את עצמכם אבודים בבית ללא כיוון להמשך. נצלו הזדמנות זאת לעשות משהו שלא עשיתם עד היום. התחילו לאט ובקטן,  חשבו על תחביב משהו שתמיד חלמתם לעשות אך לא הייתה לכם הזדמנות, קראו עליו, חפשו פרטים אודותיו באינטנרט, חפשו אותו באזורכם. הרימו טלפון ובררו לגביו.

הפחיתו שימוש באלכוהול וקפאין

אלכוהול וקפאין אינם הולכים היטב עם דיכאון רילוקיישן. אלכהול הוא מדכא בעצמו ולכן הוא אינו טוב בכלל לכל דיכאון שהוא. לעומת זאת קפאין הינו ממריץ ולכן גם הוא אינו טוב, זכרו- כל מה שממריץ ועולה צריך גם לרדת.

אכלו בריא

לתזונה השפעה מכריעה על האופן שבו הגוף והנפש שלכם מרגישים. אכלו בריא. במקומות רבים בחול קל להתפתות לאוכל לא בריא. מנגד יש המון תזונות ומדריכם לאכילה בריאה. הקפידו לאכול ירקות ופירות, דגנים מלאים ושומנים בריאים.

 

וזכרו , אם אתם מרגישים שאתם לא יכולים או לא רוצים להתמודד עם התחושות בעצמכם, ושאתם לא מצליחים להתרומם ממצבכם- אין שום סיבה לסבול לבד. צרו עמי קשר ואושיט לכם יד מכוונת וחמה בדרך חזרה לעצמכם.

 

צרו קשר